Z reguły dla siebie szukamy zawodu z tak zwaną przyszłością. Chcielibyśmy robić dużą karierę i wspinać się po jej ścieżkach. Idealny może okazać się zawód, jakim jest rzeczoznawca majątkowy. Osoba, która posiada uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego może wybrać kilka ścieżek kariery. Może je także w pewien sposób łączyć. Zarówno może podjąć pracę w biurze i zajmować się wyceną nieruchomości jak i może także założyć własną firmę i zawiązać na przykład współpracę z bankiem. Oprócz tego rzeczoznawca majątkowy może zostać także biegłym sądowym.

Rzeczoznawca do zadań specjalnych

W tym jednak wypadku potrzebne jest duże i jasno określone doświadczenie w pracy. Dodatkowo rzeczoznawcza majątkowy może także znaleźć dla siebie zatrudnienie w różnego rodzaju jednostkach samorządu terytorialnego jak i także w prywatnych instytucjach oraz prywatnych firmach. Jednak by rzeczoznawczą się stać należy posiadać wykształcenie magisterskie wyższe. Przyszył rzeczoznawca musi także obowiązkowo podjąć studia podyplomowe. Studia te muszą spełniać ministerialne jasno określone minimum programowe. Kolejny krok to zdobycie uprawnień. Są to nadzwyczajne praktyki zawodowe. Praktyki te zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą trwać minimum dwanaście miesięcy. Podczas takowych praktyk zawodowych kandydat musi obowiązkowo wykonać 15 operatów szacunkowych. Większość praktyk trwa około piętnastu miesięcy. Średnio w ciągu jednego miesiąca przygotowywany jest jeden operat. A co po studiach i praktykach zawodowych? Po odbyciu praktyk zawodowych kandydat musi obowiązkowo przystąpić do egzaminu państwowego. Egzamin tak naprawdę składa się z dwóch części. Pierwsza część to część teoretyczna. Odbywa się ta część w formie testu wraz z jednym praktycznym zadaniem. Składa się także z części ustnej. W tej części kandydat broni wybranych operatów szacunkowych, które były przygotowywane podczas praktyk zawodowych.

rzeczoznawca

Rzeczoznawca Maciej Dyduch – jakość i doświadczenie

Każdy musi sobie jednak zdawać sprawę, że egzamin ten nie należy do egzaminów łatwym. Naukę trzeba obowiązkowo rozpocząć stosunkowo wcześniej. W krótkim czasie takowej wiedzy nie przyswoimy. Z pewnością wszystkich zastanawiają zarobi rzeczoznawcy majątkowego. Rozpiętość zarobków osób zajmujących się wyceną nieruchomości jest bardzo duża. Jednak można zauważyć, że przeciętny rzeczoznawca, który jest początkujący i robi kilka wycen nieruchomości miesięcznie zarabia miedzy 4500, a 7000 złotych na miesiąc. Są to więc zarobki na bardzo wysokim poziomie oczywiście biorąc pod uwagę wszelkie zarobki w naszym kraju. Jednak nie możemy tylko i wyłącznie kierować się zarobkami. Musimy mieć pewne predyspozycje oraz potrzebne cechy by rzeczoznawcą majątkowym w ogóle zostać – mówi nam w rozmowie rzeczoznawca majątkowy. Nie możemy kierować się zarobkami. Musimy także ten zawód oraz robienie tych rzeczy po prostu lubić czy nawet kochać. Nie ma bowiem nic bardziej idealnego jak połączenie własnej pasji wraz z zarabianiem i swoim sposobem na przyszłość oraz na swoje życie. Gdy będziemy zajmować się czymś co nie sprawia nam przyjemności to tak naprawdę nigdy nie będziemy szczęśliwi.