Różne metody odprowadzania podatku od uzyskanego dochodu sprawiają, że niemal każdy przedsiębiorca ma wybór formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Najczęstszym wyborem jest jednak podatek liniowy. Jakie są jednak jego wady i zalety?

Odprowadzanie podatku dochodowego jest podstawowym obowiązkiem każdej osoby, która pracuje legalnie oraz prowadzi własną działalność gospodarczą. Najprościej ujmując podatek dochodowy to świadczenie pieniężne na rzecz skarbu pastwa, uzależnione od wysokości kwoty dochodu. Istnieje kilka sposobów na rozliczenie swojego podatku w Urzędzie Skarbowym, jednak znaczna część przedsiębiorców decyduje się na podatek liniowy. Czy rzeczywiście jest to dobra forma rozliczenia dochodu? Wady i zalety podatku liniowego.

Kiedy mówimy o podatku liniowym?

Podatek liniowy to rodzaj opodatkowania, który jest skierowany do podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i do osób będących wspólnikami w spółkach. Ten rodzaj podatku mogą wybrać także przedsiębiorcy, którzy nie są osobą prawną. Cechą charakterystyczną dla podatku liniowego jest stała stawka podatku, wynosząca zaledwie 19 procent. Warto pamiętać, że jest ona niezmienna, niezależnie od tego czy dochód w danym okresie podatkowym był niski lub wysoki.

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór podatku liniowego jako metodę rozliczania się z Urzędem Skarbowym, warto poznać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Przy okazji konieczne jest przeanalizowanie wysokości dochodu oraz ulg podatkowych, które można uzyskać. Istotne będą również preferencje podatkowe przysługujące podatnikom.

Zalety podatku liniowego – na co zwrócić uwagę?

Niezaprzeczalnie największą zaletą korzystania z podatku liniowego jest stała stawka podatku, która wynosi jedynie 19 procent. Jest ona niezmienna, nawet w przypadku zbyt wysokiego dochodu osiągniętego przez przedsiębiorstwo. Dlatego najczęściej na tę formę rozliczania decydują się firmy o dużych dochodach, które dzięki temu rozwiązaniu nie muszą płacić podatku rzędu 32 procent. Podatek liniowy daje również możliwość odliczenia od przychodu działalności części kosztów ich uzyskania.

Zaletą podatku liniowego jest również fakt, że nie łączy się w nim dochodów uzyskanych z różnych źródeł. Efektem takiego działania jest brak podwyżki stawki podatku od dochodu. Liniowcy zyskują również łatwiejszy sposób na wyliczenie kwoty podatku dla Urzędu Skarbowego, ponieważ nie musza pamiętać o skali podatkowej (stałe 19 procent, zamiast skali 18 na 32) i kwotach zmniejszających podatek.

Podatek liniowy – wady

Niestety, jak każdy podatek, również ten liniowy posiada wady, o których warto wiedzieć zanim się na niego na zdecydujemy. Do najbardziej dotkliwych wad należy brak możliwości rozliczania się wspólnie ze współmałżonkiem. Jest to o tyle niekorzystne, że dotyka także tej drugiej strony, przez co ona również musi opłacić wyższy podatek dochodowy – informuje Teresa Śmietanka, właściciela Kancelarii Radców Prawnych w Warszawie. W podatku liniowym nie ma również opcji rozliczenia dla samotnych rodziców.

Wadą podatku liniowego jest także brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych – na przykład na dojazdy do miejsca pracy czy nawet na internet. Uciążliwy jest również brak ulgi na rehabilitacje, jeśli w danym roku podatkowym była ona niezbędna do szybkiego powrotu do zdrowia. Wyjątek stanowi ulga na dziecko, ale tylko w określonych przypadkach – nie mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy, których głównym źródłem dochodu jest ich działalność gospodarcza. Jeśli dochód uzyskują z innych miejsc mogą wykorzystać ulgę podatkową z racji posiadania dziecka.

Ostatnia wadę podatku liniowego jest fakt, że podatnicy nie mogą odliczyć od kwoty dochodu kwoty wolnej od podatku.

Kalkulator

Podatek dochodowy a podatek liniowy

Wybranie odpowiedniej metody rozliczania podatku dochodowego jest niezmiernie istotne, zwłaszcza jeśli prowadzimy własną firmę. Wiele osób decyduje się na odprowadzanie podatku w formie liniowej, co bez wątpienia jest opłacalne dla niektórych przedsiębiorstw. Stała kwota opodatkowania nie zmienia się w zależności od wzrostu dochodu, stąd firmy zarabiające wysokie kwoty, nie muszą się martwić skalą podatkową. Natomiast podatek liniowy może się okazać mało korzystny dla przedsiębiorstw osiągających dochód mniejszy niż 86 tysięcy złotych. Warto więc wcześniej skorzystać z usług firmy zajmującej się księgowością oraz doradztwem podatkowym. Pracownicy z pewnością znajdą najbardziej korzystną formę rozliczania dochodu.