Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się w miejsce tworzenia własnego działu kadrowo – płacowego zatrudnienie zewnętrznej firmy – biura rachunkowego, które oferuje pełne usługi kadrowo – płacowe.

Przed zatrudnieniem firmy zewnętrznej przedsiębiorcy muszą wybrać właściwe biuro rachunkowe, które spełni ich oczekiwania i będzie partnerem biznesowych.

Co należy sprawdzić wybierając biuro rachunkowe?

Niezwykle istotną sprawą przy wyborze biura rachunkowego jest sprawdzenie, czy posiada ono certyfikat Ministerstwa Finansów. Obecnie nie jest on wymagany, ale do 2014 roku właściciele biur rachunkowy byli zobowiązani do posiadania takiego certyfikatu. Jego zdobycie wiązało się ze zdaniem specjalnego egzaminu, potwierdzającego wiedzę pracowników w zakresie obsługi kadrowo – płacowej. Jeśli firma posiada go, to znaczy, że funkcjonuje na rynku od wielu lat i posiada doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju usług.

Poza tym systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników biur rachunkowych jest dowodem na pełen profesjonalizm usług. Niezwykle istotną sprawą jest dostępność w każdej chwili do dokumentacji księgowej w celu sprawdzenia przez przedsiębiorcę ksiąg rachunkowych i podatkowych oraz prawidłowości ich prowadzenia, a także oceny sytuacji finansowej firmy. To właśnie przedsiębiorca składa swój podpis na sprawozdaniach finansowych firmy. Decydując się na wybór biura rachunkowego należy również sprawdzić:

 • doświadczenie pracowników,
 • kompleksowość oferty,
 • fachowość doradztwa,
 • elastyczne podejście do klienta,
 • rozsądne koszty usług.

Jakie cechy powinno posiadać dobre biuro rachunkowe?

Decydując się na wybór biura rachunkowego należy również sprawdzić:

 • Doświadczenie pracowników, które łączy się nie tylko z czasem funkcjonowania na rynku tego typu firmy, ale również ilość dotychczasowych klientów i branże, które ona reprezentowała. To pozwoli nabrać przekonania, że przedsiębiorca oddaje niezwykle ważną część działalności firmy w ręce fachowców.
 • Ciągłość pracy, która związana jest ze świadczeniem usług w nieprzerwany sposób, będąc przygotowanym na wiele nieprzewidzianych sytuacji. Tu duże znaczenie ma wielkość zespołu zapewniająca, w przypadku kryzysowej sytuacji, sprostanie świadczonym zadaniom. Większa liczba pracowników zapewni ciągłość usług.
 • Kompleksowość oferty, oznaczająca dostosowanie usług do potrzeb przedsiębiorcy. Im szersza oferta biura rachunkowego, tym większa możliwość zaspokojenia potrzeb firmy oraz partnerów biznesowych, reprezentujących różne branże. Przedsiębiorca w każdej sytuacji uzyska wtedy wsparcie.
 • Fachowość doradztwa, którego oczekują klienci w celu wyboru optymalnych dla firmy rozwiązań w zakresie na przykład podatków, co umożliwia firmie zaoszczędzenie pieniędzy.
 • Elastyczne podejście do klienta jest niezwykle ważną sprawą dla przedsiębiorcy, dlatego przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym warto zapoznać się dokładnie z jej warunkami i ocenić, czy spełniają one oczekiwania przedsiębiorcy.
 • Rozsądne koszty usług. Wybór najtańszej oferty może wiązać się ryzykiem uzyskania najniższej jakości usług świadczonych przez biuro rachunkowe. Natomiast zbyt wysokie koszty mogą być zbyt dużym obciążeniem dla firmy, dlatego warto zdecydować się na biuro oferujące usługi adekwatne do ich ceny.
 • Wykorzystywanie najnowszych technologii przez pracowników gwarantuje rozwiązania IT, które odpowiadają najnowocześniejszym przepisom.
 • Bezpieczeństwo dokumentacji i ochrona danych osobowych jest niezwykle istotnym elementem współpracy biura rachunkowego z firmą, gdyż kontrolę nad ochroną danych nie tylko osobowych, ale finansowych przekazuje przedsiębiorca firmie zewnętrznej. W celu uniknięcia niespodzianek w postaci braku jakiejkolwiek ochrony warto zweryfikować w tym temacie biuro rachunkowe i sprawdzić, czy prowadzi wewnętrzną politykę bezpieczeństwa i jak zapobiega nieprzewidzianym sytuacjom wycieku danych, a także w jaki sposób zabezpiecza swoje serwery przed takimi sytuacjami.
 • Odpowiedzialność biura rachunkowego, która wiąże się z odpowiedzialnością za ewentualne pomyłki. Każde biuro rachunkowe posiada powinno ubezpieczenie w postaci polisy OC, stanowiącej dodatkowe zabezpieczenie na wypadek jakichkolwiek pomyłek.

Biuro rachunkowe we Wrocławiu

Biuro Rachunkowe we Wrocławiu swoją ofertę kieruje do osób fizycznych, prawnych, małych, średnich i dużych firm oraz przedsiębiorstw. Celem jest przede wszystkim profesjonalne świadczenie usług na rzecz klientów, dlatego też pracownicy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje.

Biuro rachunkowe pracuje w oparciu o licencję Ministerstwa Finansów oraz posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, gwarantujące bezpieczeństw zarówno klienta, jak i biura. Jego pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe, co umożliwia oferowanie kompletnych usług finansowo – księgowych i kadrowych. Indywidualne i elastyczne podejście do klienta pozwala na traktowanie go jak partnera biznesowego.