Wiele osób uważa i tkwi w przekonaniu, że doradztwo finansowe może być darmowe. Osoby te nie są do końca w błędzie. W Internecie czy też na rynku finansowym znajdziemy takowe oferty. Jednak musimy zadać sobie pytanie co te porady są warte? Eksperci ostrzegają często w mediach czy w swoim opracowaniach, że gdy wybierzemy pomoc darmowego doradcy finansowego możemy uzyskać odwrotny efekt niż sobie zamierzyliśmy. Jeśli chodzi o sam zawód doradcy finansowego musimy wiedzieć, że w naszym kraju ma dosyć złą prasę.

Doradca nie zawsze jest rozwiązaniem

Kiedyś wglądało to znacznie inaczej. Winne są oczywiście liczne przedsiębiorstwa oraz firmy, które zapracowały na przestrzeni lat na bardzo złe opinie. Doradca finansowy przestał przez wiele osób być traktowanym jako sojusznik i osoba będąca po naszej stronie, a stał się niestety pewnego rodzaju sprzedawcą. Jednak jak najbardziej warto korzystać z pomocy doradcy finansowego. Musimy jednak wiedzieć przed wyborem konkretnego doradcy w jaki sposób jest on wynagradzany. Ważne by był wynagradzany za rzeczywiste doradztwo, a nie za sprzedaż. Gdy będzie wynagradzany za sprzedaż nie powinniśmy mu do końca ufać. Paradoks polega na tym, że do swojego doradcy finansowego powinniśmy mieć pełne zaufanie. Firmy specjalizujące się w branży doradztwa nie mogą mieć agresywnych planów, jeśli chodzi o sprzedaż. Gdy takowe plany posiadają sam doradca czuje się jako sprzedawca, a nie jako doradca. Nie możemy jednak poznając jednego doradcę ujednolicić swojego zdania na temat każdego innego doradcy. Tak się po prostu nie robi. Tak naprawdę duża większość doradców finansowych jest osobami dbającymi o swoich klientów, szczerymi oraz także osobami uczciwymi. A czarne owce zdarzają się wszędzie. I dobrze o tym wiemy. Jednak zastanawiamy się czy darmowi doradcy są tak naprawdę darmowi? W zasadzie tak nie jest. Przecież doradcy finansowi są wypłacani za pomocą prowizji. Zdecydowanie branża ta się rozwija. Jednak mimo tego, że chcemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego sami także powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi procedurami oraz terminami z zakresu bankowości oraz kredytów.

finanse

Z założenie wynika, że każda osoba która stara się o kredyt powinna znać wysokość swoich zarobków oraz swoje pewne możliwości. Każda osoba musi mieć własny rozum i własną świadomość. Jednak nie każda osoba taką świadomość posiada. Rolą doradcy finansowego jest także uświadomienie klienta o jego sytuacji życiowej i kredytowej. Czasem klienci odbierają pewne spostrzeżenia doradcy finansowego jako uderzenie w ich osobę czy też jako krytykę. My jako klienci doradcy finansowego powinniśmy wiedzieć, że doradca chce nam z założenia pomóc i powinniśmy to docenić. Powinniśmy także słuchać się jego rad i spostrzeżeń. Na spotkanie z doradcą finansowym powinniśmy mieć przygotowane wszelkie dręczące nas pytania. Najlepiej w formie listy spisane na kartce. Nic nie powinno nam umknąć. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny nie jest czymś co szybko minie. Będzie nam towarzyszył przez wiele lat. Dlatego też powinien być odpowiednio dobrany.