Zawód informatyka czy programisty obecnie jest bardzo popularny. Na ogromne zainteresowanie tą profesją wpływa między innymi fakt, że niesie ona za sobą wiele wygód oraz udogodnień. Wśród nich bez wątpienia warto wymienić możliwość wykonywania części obowiązków na odległość, w sposób zdalny. Dla wielu osób jest to niezwykle ważna kwestia, której wręcz wymagają od przyszłego pracodawcy. Czy jednak programista zdalny oraz programista pracujący stacjonarnie zarabiają tyle samo, czy może jednak występuje różnica między ich pensjami? Jeśli tak, to od czego ona zależy i czy idzie jej uniknąć? Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu.

Praca w domu ma swoje wady oraz zalety

Jeszcze kilka lat temu wykonywanie swoich obowiązków służbowych z domu było raczej wyjątkiem potwierdzającym regułę. Można było zabrać dokumenty papierowe ze sobą, aby dokończyć niektóre obowiązki lub przygotować się na kolejny dzień, jednakże raczej nikt nie podejrzewał, że za kilka lat praca w domu stanie się czymś normalnym. Obecnie coraz więcej zawodów dopuszcza pracę zdalną permanentnie lub kilka dni w miesiącu.

Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom pracowników, którzy szukają możliwości wygodnego łączenia swoich domowych obowiązków z pracą zawodową. Jedną z branż, w której praca zdalna jest obecnie powszechna i bardzo prosta do zrealizowania, jest branża IT. Programiści, informatycy oraz inni specjaliści z dziedzin pokrewnych mogą pracować tak naprawdę z dowolnego miejsca na ziemi.

Wystarczy, że będą mieli ze sobą komputer oraz dostęp do internetu. Większość ważnych plików, arkuszy i innych istotnych dokumentów trzymana jest w dzisiejszych czasach w chmurze. Dlatego też można swobodnie wprowadzać zmiany w kodach, kiedykolwiek się chce i bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujesz. 

Niektórzy programiści boją się wnioskować o możliwość pracy zdalnej ze względu na zarobki. W branży IT pojawia się bowiem mylne twierdzenie, że osoby pracujące zdalnie zarabiają mniej. W gruncie rzeczy nie jest to prawdą. Zarobki programisty lub informatyka zależą przede wszystkim od jego umiejętności i zakresu obowiązków, sprawowanej funkcji oraz od firmy, w której jest on zatrudniony.

Praca zdalna nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. Właściwie często zdarza się, że programiści, którzy pracują z domu na swoim własnym sprzęcie, mogą dodatkowo ubiegać się o dopłatę za jego eksploatację. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy praca zdalna jest permanentna, a wizyty w biurze sporadyczne, na przykład tylko na ważnych rozmowach i spotkaniach biznesowych z kontrahentami bądź klientami lub innymi specjalistami z danego działu. Nie ma tutaj znaczenia tak naprawdę, jak często informatyk będzie pracował w domu.

Jeśli zdalnie będzie pracował tak samo rzetelnie i wywiązywał się ze swoich obowiązków takim samym tempie, jak podczas pracy w biurze, to nie musi się on obawiać o obniżenie pensji z tego powodu.

Dowiedz się więcej na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy IT

Poszukiwania pracy w branży IT pozornie wydają się proste. Jest sporo ofert, które czekają tylko, aż ktoś się na nie zdecyduje. Jednakże w rzeczywistości sprawy wyglądają nieco inaczej. W gąszczu różnych ofert łatwo jest dać się złapać na propozycję, która ostatecznie okaże się niedopasowana do Twoich oczekiwań.

Aby tego uniknąć, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji HR GO. Z ich wsparciem na pewno uda Ci się znaleźć idealną propozycję dla Ciebie. W takich agencjach rekrutacyjnych czekają naprawdę ciekawe oferty oraz szereg dodatkowych usług, związanych między innymi z pomocą w określeniu dokładnego profilu kandydata oraz przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej na konkretne stanowisko. Takie wsparcie pozwoli Ci na wyeliminowanie wielu błędów, które zdarzają się na rozmowach nawet najlepszym specjalistom i sprawiają one, że nie są oni ostatecznie przyjęci do pracy.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zaoszczędzisz sobie stresu oraz na pewno nie zmarnujesz cennego czasu. Poznasz metody radzenia sobie z nadmiarem emocji na rozmowie oraz dowiesz się, jak odpowiadać na trudne pytania. Dzięki temu na pewno wypadniesz naprawdę świetnie i zrobisz doskonałe wrażenie na swoich potencjalnych pracodawcach.